Комментарий

Tormas saab näpud saviseks teha

Homsel üleriigilisel avatud talude päeval ootavad külalisi ka mõned sellised maaettevõtted, kus ei tegelda põllu-, looma- ega aiapidamisega. Tormas Loova Energia keraamika- ja disainihoovis saab näiteks jälgida, kuidas valmib keraamiline ese, ning soovi korral ka ise käed saviseks teha.

Tormalanna Erika Aasa on disaini valdkonnas tegutsenud päris palju aastaid. Tema praegusel firmal, osaühingul Loov Energia, on vanust neli aastat.

“Olen alati tundnud tungi midagi oma kätega valmis teha. Ideid mul jätkub ning uusi materjale ja tehnikaid, mida proovida, tuleb kogu aeg juurde,” ütles Erika.

Loovast Energiast saab ka reklaamkingitusi ja kujundusega T-särke tellida, ent firma põhitegevuseks on siiski väikepartiides kunstipärase tarbekeraamika tootmine.

“Arvasin kunagi, et hakkan savi ketrama siis, kui pensionile jään, aga asjaolud kujunesid nii, et võtsin savitöö käsile varem,” sõnas Erika.

Kui selgus, et savitöö talle istub, otsustas ta meeldivast harrastusest rahateenimisviisi kujundada ja soetas endale Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest saadud starditoetuse abil põletusahju, rullpressi ja kedra. Kedral savieseme vormimine on päris keeruline töö. Erika õppis selle selgeks laia maailma mainekate keraamikute YouTube’i riputatud videote vahendusel. Tänapäeva meistrid ei hoia oma oskusi ja nippe sugugi kiivalt enda teada, vaid jagavad neid lahkesti kõigiga.

“Kui huvi on ja piisavalt harjutad, on võimalik see töö “käppa” saada,” ütles Erika Aasa.

Keraamiliste esemete tootmiseks ostab ta Eesti maaletoojatelt Saksamaal toodetud kõrgkuumussavi ja –glasuure. Kolme aasta jooksul, mil ta keraamikuna tegutsenud, on ta välja töötanud viis põhilist tootesarja. Kõige tuntum on “Ilus oled, Eestimaa”. Sarja tassidelt-taldrikutelt-kaussidelt-vaagnatelt leiab Eestimaa loodusele iseloomulikke kujundeid ja värve. See sari tõi Erikale tunnustuse hiljutisel Jõgevamaa meenekonkursil.

Lisaks mainitule on olemas veel mere- ja kalateemaline sari, sari “Elu kui muusika”, roosisari ning lille- ja liblikamotiividega sari, mille keegi juba hipisarjaks ristida jõudis. Seeriatooteid käib Erika müümas põhiliselt laatadel, ent neid saab osta ka Jõgeval tegutsevast kunstipoest Kunsti Kodu ja Rakvere Põhjakeskuse galeriist ARS-MEL.

Kolm töötuba

Tellimisel teeb Erika eksklusiivsemat keraamikat, näiteks mitmesuguseid auhindu. Möödunud aasta märtsis anti Põltsamaa ühisgümnaasiumis üle 2014. aasta üleriigilised keeleteo auhinnad. Tunnustatud said kingituseks Erika disainitud meene. Ta on mitmel viimasel aastal teinud valmis ka Jõgevamaa aasta õpetajate auhinnameened. Möödunud laupäeval naasis Erika aga Muhu väina regatilt. Seal ei pakkunud ta, tõsi küll, keraamikat, vaid regati logo ja rajakaardiga T-särke. Õigemini sai neid temalt tellida.

Tänapäeval ei pea nimelt enam mõnele sündmusele pühendatud erikujundusega T-särke huupi valmis tegema, vaid saab ette valmistada pilditoorikud ning kanda need siis kohapeal neile särkidele, mille konkreetsed tellijad välja valivad.

Mida siis pakutakse Loovas Energias avatud talude päeval? Osaleda saab kolmes töötoas, mis seatakse sisse Erika Aasa koduhoovis. Kell 11 algavas töötoas saab voolida väikest savikaussi, kell 13 algavas töötoas aga polümeersavist ehteid valmistada. Kes tahab, teeb prossi, kes tahab, ripatsi või kõrvarõngad. Kui kaks töötuba algavad, nagu öeldud, kindlal kellaajal, siis kolmas, T-särgi maalimise töötuba, toimib terve päeva. Seda tuleb juhendama Tartu kunstikooli lõpetanud Meelis Brikker. Valge särgitooriku saab kohapealt, maalitakse aga spetsiaalsete riidevärvidega.

Kui särgi ja polümeersavist ehted saab kohe kaasa võtta, siis savikausid tuleb esialgu keraamikakotta jätta: need tahavad enne põletusahju rändamist mõne päeva kuivada. “Kes arvab, et ta töötoas hakkama ei saa, visaku see mõte peast välja: minu kogemused näitavad, et kõik savinäppijad on pärast oma töö tulemuse üle väga uhked ja positiivselt üllatunud,” ütles Erika Aasa.

Ta toob pühapäeval savistuudiost välja potikedra ning võtab sellele ette näidisketramise. Siis näevad ka külalised, kuidas savitükist kena ese saab. On võimalik tutvuda ka savistuudio ruumidega ning kuulata Erika juttu sellest, milline on üldse keraamilise eseme valmimise protsess. See on õigupoolest päris pikk: kõigepealt kedratakse ese valmis ja lastakse sellel pisut taheneda, seejärel antakse sellele vastavate nugadega treides kenam väljanägemine. Kui vaja, pannakse esemele külge sang ja graveeritakse peale dekoor. Kui ese on mõned päevad kuivanud, läheb see eelpõletusse, pärast glasuurimist aga lõpp-põletusse.

Mõtles tulevikule

Nagu avatud taludes ikka, tegutseb ka Loovas Energias kohvik, kust saab kuumi ja karastusjooke ning suupisteid. Garaaži rajatud stuudiopoes on avatud keraamika näitusmüük. Kui keraamikahoovi koguneb suurem hulk lapsi, antakse neile võimalus värvipliiatsitega joonistada

Üksi on avatud talude päeva külalisi muidugi võimatu võõrustada. Erika Aasale tulevad homseks appi tütar koos oma sõpradega ning veel mõned vabatahtlikud. Oma küla mees, toitlustusettevõtja Otto Štukert aitab sellega, et laenab laudu, mille taga töötubades osalejad tegutseda saavad.

“Tal endal homme ühelegi üritusele toitlustama minna pole plaanis ning tänu sellele saab ta lauad välja laenata,” ütles Erika Aasa. “Mõned mu koorikaaslased Palamuse segakoorist Kuus Õuna käisid mul aga juba mitu nädalat tagasi abis: lõid uuele stuudiopoele põranda alla ning värskendasid poe tarvis hangitud vanu riiuleid.”

Erika Aasa võõrustab avatud talude päevalisi küll esimest korda, ent usub, et saab tänu headele abilistele hakkama. Kui tema juurde plaanib tulla mõni suurem grupp, peaksid nad oma tulekust siiski varem teada andma, siis saab asjad paremini ette valmistada.

Küsimusele, miks ta üldse homsel suurüritusel kaasa lüüa otsustas, vastas Erika Aasa, et tal on edaspidi plaanis keraamika tootmise kõrvalt üha rohkem koolitusi tegema hakata. Need võiksid olla meelelahutusliku iseloomuga: seltskond tuleb kokku kasvõi näiteks kellegi sünnipäeva pidama ning lihtsalt lauas istumise asemel näpib poolteist-kaks tundi savi. Pärast juuakse teed või kohvi. Samasugune koolitus võiks mahtuda ka mõne turismireisi päevaprogrammi.

“Et iseend suuremas koolitussituatsioonis proovile panna ning rahvale sellist võimalust tutvustada, otsustasingi osaleda avatud talude päeval,” ütles Erika Aasa.

Keraamika- ja disainistuudio Loov Energia programm avatud talude päeval

* Kell 11 väikese savikausi voolimise töötuba

* Kell 13 polümeersavist ehete valmistamise töötuba

* Kogu päeva tegutseb T-särgi maalimise töötuba

* Keraamikastuudio perenaine demonstreerib savieseme vormimist kedral ning tutvustab keraamiliste nõude valmimisprotsessi

* Tegutseb kohvik, stuudiopoest saab kaasa osta keraamikat

* Kausi voolimise ja ehete valmistamise töötoas tuleb maksta 10 eurot materjalitasu ning T-särgi maalimise töötoas särgitooriku eest 6 (lapsed) või 9 (täiskasvanud) eurot

* Keraamikastuudio asub Tormas Kooli tn 18

RIINA MÄGI


Добавить комментарий

Email again: